Cele programu Porozumienie Aplikacje Harmonogram spotkań Laboratorium przyszłości

Zajęcia w laboratorium przyszłości

Listopad 2023/2024

W listopadzie roboty zaczęły się poruszać po planszach, makietach - np. makiecie miasta. Pisanie programów metodą prób i błędów znowu się sprawdziało. Roboty miały poruszać się po ulicach dojeżdzały do celu. Na innej makiecie uczniowie wymyślali grę, w której Photony poruszały się zgodnie z ustalonymi zasadami docierając do celu np. mostu, domu, studni, .... Oczywiście poruszały się samodzielnie - zgodnie z ustalonym algorytmem.

Październik 2023/2024

W październiku przyszedł czas na bardziej zaawansowane prace z robotami - programowanie. Zadaniem uczniów było ułożyć program pozwalający robotowi samodzielnie uporządkować magazyn. Wybrane przedmioty miał samodzielnie wsunąć w odpowiednie miejsce - magazyn. Metodą prób i błędów udawało się stworzyć taki program aby Photon wykonał zadanie.

Wrzesień 2023/2024

We wrześniu do labolatorium przyszłości zawitała nowa grupa - z kl. VI. Na pierwszych zajęciach uczniowie zapoznawali się z robotami Photon. Z pomocą prostych aplikacji zainstalowanej na tabletach sterowali robotami zdalnie. Mogli decydować o poruszaniu sie robotów a także wydawaniu sygnałów dźwiękowych lub świetlnych. Wymyślili wyścigi robotów - zabawa była przednia.

Styczeń 2022/2023 - drukowanie 3D.

Wstyczniu uczniowie dokonali pierwszego wydruku utworzonego wcześniej modelu 3D. Na zdjęciach model pierścienia (walca pustego w środku).

Grudzień 2022/2023 - drukarka 3D.

W grudniu uczniowie kl. VI zapoznawali się z zasadą działania drukarki 3D oraz podstawową jej obsługą - taką jak wymiana filamentu, obsługa tacki do nadruku, itp.. Zapoznawali sie również z programem online tinkercad do tworzenia modeli trójwymiarowych - 3D.

Pażdziernik, listopad 2022/2023 - uczymy robota.

W październiku i listopadzie uczniowie kl. VI poznawali jak można uczyć robotym tak aby autonomicznie podejmowały decyzję - np. podczas poruszania sie na planie miasta.

Wrzesień 2022/2023 - programujemy roboty.

We wrześniu nowego roku szkolnego 2022/2023 uczniowie kl. VI na pierwszysch zajęciach zapoznai się z wyposażeniem labolatorium przyszłości a także poznali sposoby sterowania robotami Photon. Pod koniec września zaczęli uczyć się programować roboty tak aby samodzielnie poruszały się po matach imitujących ulicę czy też grę planszową.

Maj - czerwiec 2022 - roboty jeżdżą na ulicach.

Na zajęciach w maju i czerwcu uczniowie kl IV mieli za zadanie sterować robotai tak aby poprawnie jeździły po ulicach. Poznani też podstawy programowania robotów, tak aby same mogły się poruszać i wykonywac inne zadania.

Kwiecień 2022 - wyścigi robotów.

Po rozgrzewce robotów (przypomnieniu jak się steruje robotami) uczniowie urządzili wyścigi.

Marzec 2022 - sterowanie robotami Photon

W marcu na zajęciach uczniowie kl. IV poznali prosty sposób sterowania robotami Photon - za pomocą programu Joystik. Nasze roboty zaczęły się poruszać, ale także wydawać różne dźwięki oraz zmieniać kolor czułek. Uczniowie postanowili urządzić slalom robotów.

Luty 2022 - zapoznanie się z wyposażeniem labolatorium.

W lutym na zajęciach dodatkowych uczniowie kl. VI wreszcie zapoznali się z częścią wyposażenia labolatorium przyszłości. Duże zainteresowanie wzbudziły mówiące roboty i drukarka 3D. Ich szersze wykorzystanie z użyciem specjalnych mat oraz wykonywaniem projektów do druku 3D będą się odbywać na kolejnych zajęciach.