• Dzień Uśmiechu w Szkole Podstawowej w Duńkowicach

    Dzień Uśmiechu w naszej szkole w roku 2023  odbył się 9 października. Obchodziliśmy to sympatyczne święto z inicjatywy wychowawczyni klasy drugiej Pani Bożeny Marciak we współpracy z Samorządem Uczniowskim. Dzieci, które wzbogaciły swój strój żółtą buźką z uśmiechem lub były ubrane w żółte stroje nie były pytane.

    Żółty kolor był widoczny także w strojach nauczycieli.

    Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku.

    Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora.

    Dzięki uśmiechaniu się, które towarzyszy nam od urodzenia, stajemy się szczęśliwsi, zapominamy o troskach dnia codziennego, żyjąc chwilą obfitującą w radość. W ten sposób tworzy się lecznicze koło szczęścia. Śmiech i radość są bardzo potrzebne ludziom. Psycholodzy stwierdzają, że osoba pogodna lepiej radzi sobie z trudnościami, lepiej się uczy, lepiej wychowuje, lepiej funkcjonuje w społeczeństwie.

    Śmiech oddziałuje na wiele narządów naszego ciała, usprawniając ich funkcjonowanie. Powstaje w centralnym układzie nerwowym. Jest spontaniczną reakcją układu nerwowego, niezależną od naszej woli.

    Ponadto podczas śmiechu w organizmie zwiększa się wydzielanie endorfin, określanych jako hormony szczęścia.

    Śmiech działa relaksująco na nasz organizm i redukuje stres.

    Uśmiech zbliża ludzi, sprzyja pozyskiwaniu sympatii i jej odwzajemnianiu, odblokowuje emocje, poprawia nasze samopoczucie, korzystnie wpływa na kondycję fizyczną i biologiczną człowieka.

    Uczniowie klasy drugiej pod kierunkiem wychowawczyni kolorowali śmieszne rysunki z jeżami i dorysowywali robaczka z uśmiechem. Później malowali swoje uśmiechnięte twarze.

    Następnie przygotowali uśmiechnięte buźki dla uczniów ze wszystkich klas naszej szkoły oraz przedszkoli. Wykonane buźki drugoklasiści podarowali każdej klasie i pozowali do wspólnych zdjęć.

  • Pożegnanie ks. Prałata Mariana Fedyka

    Z wielkim smutkiem żegnamy zmarłego, wieloletniego nauczyciela religii w naszej szkole ks. prałata Mariana Fedyka - byłego proboszcza parafii Michałówka.

     

    Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.

    Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

     

    W dniu pogrzebu tj. w piątek 06.10.2023 zajęcia lekcyjne będą skrócone. Lekcje będą trwać 25 min, przerwy tykko 5min.

    Odwozy dzieci:

    1 kurs: 10:15 dla dzieci które mają do pięciu lekcji

    2 kurs: 11:15 - dla pozostałych dzieci.

  • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2023

    W dniu 3 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

    Była to akcja skierowana do uczniów klasy trzeciej.

    Tego dnia uczniowie w sposób szczególny udowodnili jak poprzez różnorodne gry edukacyjne i przyjemną zabawę można uczyć się mnożenia.

    Uczniowie kończący klasę trzecią powinni mieć tabliczkę mnożenia świetnie opanowaną.

    Należy, więc motywować ich do tego, aby przez cały rok szkolny ćwiczyli ją i doskonalili. Powodzenia!!!

  • Dzień głośnego czytania

    28 września  przedszkolaki i uczniowie klasy I - III włączyli się w Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

    W tym dniu  dzieci usłyszały wiersze - zagadki dotyczące zawodów. Przedszkolaki i uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą oraz poznać nowe profesje. Jako czytający wystąpili uczniowie z klasy V.

    Dodatkowym elementem była forma zagadek, która pobudzała uważność słuchania u najmłodszych słuchaczy.

    W przedszkolu C do akcji dołączyła mama jednej z podopiecznych  Pani Katarzyna Siedlec, za co bardzo dziękujemy.

    Akcja została przygotowana przez bibliotekę szkolną.

    Warto wspomnieć, że Ogólnopolski Dzień głośnego Czytania  został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu. To cudowny sposób na wspólne spędzenie czasu i zbudowanie prawdziwej, trwałej więzi z dzieckiem. To chyba najważniejsza zaleta wspólnego czytania!

    Warto także przypominać, że czytanie rozbudza wyobraźnię oraz ciekawość świata. Dzieci, którym rodzice czytają od dzieciństwa, szybciej same uczą się tej umiejętności. Głośne czytanie może być świetnym sposobem na rozwiązanie problemów wychowawczych. Obecnie można znaleźć książki, które opowiadają o przeróżnych problemach dzieci: tolerancja, pojawienie się rodzeństwa, adaptacja w szkole czy przedszkolu. To genialna okazja do dyskusji i wyciągania wniosków z przygód książkowego bohatera. Dzieci, którym się czyta i które w efekcie same czytają dużo książek, są genialne w ortografii, tworzeniu własnych opowiadań, układaniu zdań,  można by wymieniać bez końca....Warto więc codziennie  sięgnąć po  ulubioną lekturę.

  • "Bajki - Pomagajki"

    Powszechnie wiadomo, iż bajki od zawsze były sposobem na przekazywanie dzieciom wiedzy i zasad moralnych, a wspólne czytanie z dorosłymi tego typu utworów wywiera duży wpływ na rozwój najmłodszych. Odpowiednio dobrana literatura dziecięca nie tylko wzbogaca wiedzę i rozwija intelekt, jest źródłem rozrywki i zabawy, ale też może pełnić funkcję terapeutyczną. Bajki pomagają bowiem dzieciom w poznawaniu i nazywaniu własnych emocji, podpowiadają sposoby radzenia sobie z nimi, kształtują właściwe postawy prospołeczne

    W tym roku szkolnym dzieci z naszej zerówki biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym", którego celem jest ochrona i wzmacnianie rozwoju psychicznego dzieci. Raz w tygodniu spotykamy się na wspólnym czytaniu bajek, rozwiązywaniu problemów bohaterów  oraz świetnej zabawie. Tematyka bajek w poszczególnych miesiącach jest opisana w regulaminie, który udostępniamy w załączniku poniżej.

    W czytanych bajkach przedstawiane są niezwykłe historie dotyczące różnych emocji, postaw czy trudności, z którymi dzieci niejednokrotnie się borykają. Nie są one zakończone morałem, ale dzieci mogą utożsamiać się z bohaterami i przeżywać z nimi określone sytuacje. „Bajki-Pomagajki” oswajają z emocjami i problemami bohaterów, a co najważniejsze zawierają wiele praktycznych wskazówek, co można zrobić, by poradzić sobie w trudnych chwilach. Dzięki temu wpływają również na rozwój uczuć i zachęcają do refleksji nad własnym postępowaniem, dają najmłodszym wsparcie, poczucie siły i nadzieję, wyznaczając im drogę do lepszego życia…

    Tekst : Ewelina Kaczmar

    Regulamin projektu "Bajki - pomagajki"            

  • Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „ Magiczna Moc Bajek”

    Międzynarodowy Projekt Czytelniczy

    „ Magiczna Moc Bajek”

    czyli bajkowa podróż do krainy  wartości i dziecięcej wyobraźni.

    W tym roku szkolnym dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych biorą udział w piątej edycji powyższego projektu. Jest on odpowiedzią na realizację kierunków polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2023/2024. Głównym celem projektu jest  promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształtowanie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci wobec osób z niepełnosprawnością.   

  • RATUNKU - czyli jak udzielić pierwszej pomocy?

    Uczniowie naszej szkoły w dniu 19.09.2023 r uczestniczyli w szkoleniu, które miało na celu nauczyć ich udzielania  pierwszej pomocy przedmedycznej.

    W trakcie spotkania dzieci poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia, obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań.

    Wszyscy uczestnicy z wielką chęcią i zaangażowaniem brali udział w tym wydarzeniu.

    Pod czujnym okiem Pana ratownika uczniowie mogli samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy.  

    Składamy serdeczne podziękowania Panu Mateuszowi Siara z Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu przeprowadzenie szkolenie dla naszych uczniów.

  • Dyskoteka oraz dzień wolny od zajęć dydaktycznych.

    1. W czwartek w naszej szkole odbędzie sie dyskoteka.

    Rozpoczęcie o godz. 16:30 a zakończenie o godz. 19:30.

    Transport dzieci na dyskotekę zapewniają rodzice.

    2. Piątek w naszej szkole jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych - odpust parafialny.

  • Ankiety dla rodziców, ucznniów i nauczycieli dotyczące programu profilaktyczno - wychowwczego

  • Spotkanie z rodzicami

    Szanowni Rodzice w dniu 11. 09. 2023 r. o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie wszystkich rodziców szkoły i oddziałów przedszkolnych.


    Serdecznie zapraszamy!

  • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023 - 2024

    Wakacje się skończyły. Czy to dobrze, czy źle? Większość pewnie chciałoby przedłużonych wakacji. No cóż .... Tradycyjnie rok szkolny zaczyna się we wrześniu - chociaż w tym roku nie pierwszego września a czwartego - więc i tak wakacje były trochę przedłużone.

    Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego zaczęła się w kościele Mszą Świętą o godz. 8:00. Uczniowie udali się na nią niosąc sztandar szkoły. Po mszy, w kościele miało miejsce poświęcenie tornistrów uczniów pierwszej klasy.  Potem wszyscy przeszli do szkoły udając się na salę gimnastyczną.

    Po uroczystym wniesieniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu Hymnu Polski Pani dyrektor wszystkich przywitała, odczytała list Ministra Edukacji Narodowej prof. Przemysława Czarnka.

    Następnie przedstawiła nauczycieli wychowawców.

    Po spotkaniu w sali gimnastycznej uczniowie przeszli do swoich klas, gdzie wychowawcy udzielili im podstawowych informacji - m.in. plan lekcji.

  • Program rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024

     

    Szanowni Rodzice i Kochani Uczniowie!

     

    4 września zabrzmi w naszej szkole pierwszy dzwonek zapraszamy wszystkich na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024:

    • 8.00 Msza św. w Kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Duńkowicach, na której odbędzie się poświęcenie tornistrów uczniów klasy pierwszej,

    • Uroczysty przemarsz do Szkoły Podstawowej im. Wojsk Ochrony Pogranicza w Duńkowicach,

    • Rozpoczęcie z podstawowymi informacjami, które odbędzie się na sali gimnastycznej szkoły,

    • Spotkanie z wychowawcami klas w salach, podanie planu lekcji.

    Bardzo prosimy uczniów wybranych do sztandaru (6 osób) aby przyszli do szkoły najpóźniej o 7:30 celem próby wybranych fragmentów uroczystości.

     

    Autobus szkolny w tym dniu:

     

    1. Łazy Osiedle 7.10

    2. Michałówka 7.15

    3. Piaski i Zaleska Wola 7.30

    4. Chotyniec 7.35

    5. Odjazd po zakończonej uroczystości.

     

    Kursy autobusów i ewentualne zmiany na dalsze dni nauki będą podawane na bieżąco. Informacje będą również podawane na stronie szkoły.

     

  • Ostateczna rekrutacja do oddziałów przedszkolnych na rok szk. 2023/2024

    Informacje znajdują się w poniższym linku

    Ostateczna rekrutacja

  • Zakońcenie roku szkolnego 2022/2023

    Dnia 23 czerwca w naszej szkole miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Pierwszy punkt uroczystości to Msza Święta w miejscowym kościele o godz. 8:00. Główna część odbywała się na nowo otwartym boisku wielofunkcyjnym.

    Najpierw wniesiono sztandar szkoły, później odśpiewano hymn Polski.

    Następnie miała miejsce zmiana chorążego i osób towarzyszących związanych z prezentacją sztandaru szkoły na rok 2023/2024.

    Po przemówieniu Dyrektora Szkoły Pani Bernadety Kureckiej i odczytaniu listów Ministra Edukacji i Nauki Pana Przemysława Czarnka oraz Wójta Gminy Radymno Pana Bogdana Szylara przyszła pora wyróżnienia uczniów.

    Wyróżnienia te w postaci dyplomów, podziękowań były wręczane za wyniki w nauce, inne osiągnięcia np. konkursy pozaszkolne oraz za pełnione funkcje w bieżącym roku szkolnym.

    Pozostałe zdjęcia z wręczenia wyróżnień dostępne w galerii poniżej artykułu.

    Były również wręczane listy gratulacyjne dla rodziców uczniów.

    Pozostałe zdjęcia z wręczenia listów gratulacyjnych dostępne w galerii poniżej artykułu.

    Uroczystość zakończyło wyniesienie sztandaru szkoły – już przez nową trójkę uczniów.

    Po akademii uczniowie udali się do klas, gdzie wychowawcy wręczali świadectwa. Uczniowie klasy ósmej jeszcze raz żegnali się ze swoimi kolegami oraz z nauczycielami.

  • Pożegnanie z klasą 8

    W czwartek 22 czerwca w naszej szkole miała miejsce niezwyczajna uroczystość - pożegnanie klasy 8.

    Każda klasa doczeka tej chwili - chwili, w której uczniowie uświadamiają sobie, że to na prawdę ostatnie chwile w szkole podstawowej. Ostatnie chwile w gronie swoich kolegów, koleżanek a także nauczycieli. Już nigdy nie będzie tak samo. Doczekała tej bardzo emocjonalnej chwili i obecna klasa 8. W pierwszej części uczniowie klasy ósmej przedstawili prezentację multimedialną o sobie. Były to przeskoki w czasie, w którym przedstawili oni siebie z czasów dzieciństwa a potem z obecnego czasu -  czasu nastolatków.

    Potem przedstawiono dość humorystycznie groźną lekcje. Otóż do klasy weszły nauczycielki – agentki – licho nadało aż dwie.

    Targały testy i ośmieliły się wręczyć je biednym przestraszonym uczniom.

    Na początku był … płacz.

    Jednak po chwili niektórzy zaczynali dziękować opatrzności za to, że trafiły im się odpowiednie zadania.

    Inni wpadli w histerię

    Na końcu sprawdzianu kartki pofrunęły w górę

    Takie szkolne sceny bardzo zaciekawiły widownię – nie wiadomo czy się wystraszyli, czy spodobały im się takie zajęcia.

    Klasa ósma przedstawiła jeszcze zajęcia, których forma nigdy wcześniej w polskiej edukacji nie miała miejsca – nauka zdalna. Wszyscy mieli z nią styczność całkiem nie dawno.

    Okazało się, że podczas takich zajęć – gdy nauczyciel nie widzi klasy (bo przecież kamerki często „się psuły”) dochodzi do różnych dziwnych sytuacji: lekcja w łóżku lub w czasie przeglądania tabletu, …… 

    A mam jednego z uczniów bardzo ambitnie chciała kontrolować swojego synka, który zamiast uczestniczyć w zajęciach zdalnych ćwiczył swoją tężyznę fizyczną.

    Cóż …… synuś tak skołował swoją mamę, że ta za złe wyniki w nauce miała pretensje do nauczyciela ….

    Wreszcie przyszła pora pożegnania z nauczycielami – życzenia, nie rzadko łzy, które pojawiały się w oczach nawet uznanych twardzieli.

    Wszystkiemu przyglądała się i czuwała Pani wychowawczyni. Trzymała fason do końca.

    W ostatniej części uroczystości klasę ósmą żegnała klasa siódma, która odchodzącym kolegom i koleżankom wręczała jakiś wymowny upominek.

    Były dyplomy, ubiory, wielokrotnie zapakowane paczki, mikstury, sprzęty sportowe– wszystko z dużą dozą humoru i zabawy.

    Wspólne pamiątkowe zdjęcie z wychowawczynią Panią Elżbietą Szymczychą zakończyło uroczystość.

  • Zasady bezpieczeństwa pożarowego i ... inne ważne informacje

    „Łączy nas krew, która ratuje życie

    - bo tętni w nas dobro’’

    – propagowanie idei krwiodawstwa

     

    19 czerwca 2023 r. uczniowie klasy V, VI i VII Szkoły Podstawowej w Duńkowicach, gmina Radymno mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z panem Zdzisławem Wójcikiem, wiceprezesem Oddzialu Rejonowego PCK w Jaroslawiu, jednocześnie prezesem klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Płomyk" przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu (od ponad 35 lat).

    Pan Zdzisław Wójcik w swoich prelekcjach omówił m. in. zagadnienia związane z bezpieczeństwem pożarowym oraz zasadami postępowania na wypadek powstania pożaru. Uczniowie, nauczyciele, ks. proboszcz Mieczysław Stopa dowiedzieli się o ciekawych informacjach związanych z dawstwem krwi, organów oraz szpiku.

     

    Prelegent zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli" dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie.

    Uczniowie dowiedzieli się, że w sytuacji zgłaszania zdarzenia do służb ratowniczych, na pewno osoba zgłaszająca zostanie zapytana o miejsce zdarzenia, adres oraz gdzie dane zdarzenie miało miejsce.

    Na zakończenie spotkania pan Wójcik przeprowadził również konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa, a najbardziej wykazujący się uczniowie otrzymali wspaniałe nagrody.

    Prelekcje przebiegły w miłej atmosferze, uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem oraz wiedzą. Dzięki tym ciekawym zajęciom wszyscy zebrani utrwalili sobie wiedzę nt. numerów telefonów alarmowych, zasad powiadamiania służb ratowniczych, jak również dowiedzieli się więcej nt. honorowego krwiodawstwa od osoby bezpośrednio zaangażowanej w tą bardzo potrzebną działalność społeczną.

    Składamy serdeczne podziękowania panu Zdzisławowi Wójcikowi za przyjęcie zaproszenia do Szkoły Podstawowej w Duńkowicach oraz wyrażamy naszą wdzięczność za wzbogacenie naszej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia człowieka. Dziękujemy za życzliwość, zaangażowanie, bezinteresowną pomoc innym, a w szczególności za propagowanie idei honorowego krwiodawstwa.

    Tekst Wioletta i Ewelina Grybel, zdjęcia Szymon Majewski

  • Wycieczka do kina NA BIEGUNACH w Jarosławiu

    16 czerwca 2023 r. uczniowie klasy IV, V i VII wybrali się na wycieczkę do kina Na Biegunach w Jarosławiu. Po dotarciu na salę kinową uczniowie zajęli wygodne miejsca. Podczas projekcji filmu animowanego pt. „Super Mario” panowała cisza, którą przerywały częste śmiechy. Po zakończonym seansie uczniowie wraz z opiekunkami panią Wiolettą Grybel oraz panią Elżbietą Bober udali się do restauracji. Tam wszyscy najedli się do syta.

    Wszyscy wrócili pełni uśmiechu i z nadzieją, że już niedługo powtórzymy wycieczkę.

  • PProgramy w których brała udział klasa I w roku 2022/2023

    Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Na zakończenie tego programu uczniowie sprawdzili swoją nową wiedzę wykonując test bezpieczeństwa. Po zakończeniu programu nasza szkoła otrzymała certyfikat.

     

    Klasa pierwsza wzięła również udział w programie edukacyjnym „Velvet. Piątka dla Natury”. Uczniowie już na etapie edukacji wczesnoszkolnej poszerzali swoją wiedzę na temat ekologii.

    Inny program, w którym wzięła udział klasa pierwsza to "W. Legutko #ZDROWOROSNA 2023". Była to  to II edycja akcji edukacyjnej dedykowanej dzieciom, w której pokazujemy, że uprawa roślin. Dzieci otrzymały darmowe, interaktywne pakiety edukacyjne od firmy Legutko. Uczniowie, wspólnie z wychowawczynią Panią Bożeną Marciak, wysiewali niezwykle popularny w naszej kuchni koperek. Następnie w kolejnych dniach prowadzili obserwacje kiełkowania i wzrastania koperku. Każdy uczeń starał się dbać o prawidłowy wzrost roślin przez regularne podlewanie wodą.

  • Radawa 2023 - wycieczka inna niż wszystkie

    Rekreacyjny wyjazd klasy ósmej do Radawy ( 12 i 13 czerwca2023 ) był inny niż dotychczasowe eskapady dlatego że:

    • Po pierwsze główną trakcją było nocowanie w gronie koleżanek i kolegów. Urocze drewniane domki przetrwały.
    • Po drugie czas wolny… Uczniowie sami sobie wymyślali atrakcje i sposób relaksacji. Był paintball, park linowy, siatkówka plażowa a nawet morsowanie (dla odważnych).

    Mankamenty to:

    • według Pań ( Justyny Badowicz, Alicji Rożek Glininy i Elżbiety Szymczychy) zimno brrrrrr…..
    • według uczniów krótki czas ( chcieli jeszcze jedną noc) buuuu….

    A tak naprawdę było super. Rozmowy , gry, śmiech. Takie wspomnienia zostają na zawsze.

  • Informacja o podręcznikach i wyprawce do przedszkola A

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Wojsk Ochrony Pogranicza w Duńkowicach
    Duńkowice 20
    37-550 Radymno
  • (+16) 628-35-34

Galeria zdjęć